Κατάλαβα!

Ειδήσεις σε τίτλους

Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2017 17:42

Πολύ καλή εμφάνιση αλλά ήττα του Ζαφειράκη στο Χαντμπολ από τον Διομήδη

Στο κατάμεστο ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ η ομάδα του Διομήδη κατάφερε να προκριθεί  δύσκολα στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ομάδα του Άργους κέρδισε με 26-27 αλλά σε ένα ματς που θεωρητικά φάνταζε εύκολο, είδε τον Ζαφειράκη να αντιστέκεται σθεναρά με τον κόσμο στις κερκίδες να του δίνει ώθηση και  να απειλεί στο φινάλε να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Διομήδης ξέφυγε στο σκορ (5-10) και έδειξε ότι θα καθαρίσει άνετα το ματς. Ο Ζαφειράκης μείωσε στο τέλος του
ημιχρόνου σε 10-12 και στις αρχές της επανάληψης πλησίασε ακόμη περισσότερο (11-12).

Ο Διομήδης διατήρησε τον έλεγχο, ανέβασε ξανά την διαφορά, αυτή την φορά στα έξι γκολ (13-19), αλλά ούτε τότε "καθάρισε" το ματς. Ο Ζαφειράκης αντέδρασε ξανά  παίζοντας εκπληκτική άμυνα και σιγά - σιγά "ροκάνισε" την διαφορά. Με γκολ των Βλάχου, Ρότζιου πλησίασε στα δυο γκολ (22-24) και συνέχισε να πιέζει τον Διομήδη. Με γκολ του Θεοδωρόπουλου με πέναλτι και του Πίτου, οι Ναουσαίοι μείωσαν σε 26-27 και έβαλαν "φωτιά" στο ματς ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στην τελευταία του προσπάθεια ο Διομήδης έκανε λάθος (βήματα) και ο Ζαφειράκης απέκτησε δικαίωμα για μια τελευταία επίθεση 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι παίχτες του Ζαφειράκη προσπάθησαν γρήγορα να εκδηλώσουν επίθεση για να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά οι παίκτες του Διομήδη σταμάτησαν την φάση με φάουλ, ο χρόνος εξέπνευσε και η εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο κατέληξε άουτ.

Παρά την πικρία του αποκλεισμού οι φίλαθλοι χειροκρότησαν τους παίχτες του Ζαφειράκη για την εμφάνιση και την υπερπροσπάθεια οι οποίοι έδειξαν ότι αυτή η ομάδα μπορεί να πρωταγωνιστεί και να κοντράρει στα ίσα πολύ δυνατές ομάδες όπως είναι ο Διομήδης και οι υψηλοί στόχοι που έχουν τεθεί είναι εφικτοί. Σε τέτοιους αγώνες με δυνατούς αντιπάλους χρειάζεται και λίγη τύχη την οποία δεν είχε η ομάδα του Ζαφειράκη. Δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε κανέναν παίχτη διότι όλοι τους ήταν πολύ καλοί .

Σύσσωμη η ομάδα ευχαριστεί τους φιλάθλους για την παρουσία τους στις κερκίδες οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και από το 1ο έως το τελευταίο λεπτό στήριζαν και έδιναν ώθηση στους παίχτες του Ζαφειράκη.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 26-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-4, 4-6, 6-8, 10-12 (ημχ.) 12-15, 13-18, 17-21, 21-24, 22-26, 26-27

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Βλάχος 3, Πίτος 2, Θεοδορόπουλος 5, Διδασκάλου 3, Ρότζιος 3, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ. 1, Αρβανιτίδης, Μαυροδουλάκης 1, Παντελίδης 2, Νικολαΐδης, Δεληχρήστος Θ. 3, Τσιγαρίδας 3, Δεληχρήστος Α., Κορωνάς Θ., Καραμπέλκος Α

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού Ι. 7, Αργυρού Χ. 3, Σμυρνιώτης, Μάρκοβιτς 1, Μπεκιρλής, Τσάτσας, Μούγιτς, Άρσιτς, Γιόσμου 7, Δάσκαλος 6.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/6, Κόκκινη κάρτα: Κρεμαστιώτης 59.29 (τρία δίλεπτα

Στα ηλικιακά την Παρασκευή 22/12 ώρα 17.00μ.μ οι έφηβοι θα αγωνιστούν στο Φιλιππειο με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αναδημοσίευση, η αναπαραγωγή, ολική, μερική ή περιληπτική ή κατά παράφραση ή διασκευή απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιονδήποτε τρόπο, ηλεκτρονικό, μηχανικό, φωτοτυπικό,ηχογράφησης ή άλλο, χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια του εκδότη. Νόμος 2121/1993 και κανόνες Διεθνούς Δικαίου που ισχύουν στην Ελλάδα.