Χάντμπολ Ανδρών Ζαφειράκης Νάουσας: Πολύ καλή εμφάνιση, αλλά ήττα από τον ΠΑΟΚ

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Δεν αγωνίστηκε ο Κάνιζαι λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο

Σκληρός αντίπαλος αποδείχθηκε ο Ζαφειράκης Νάουσας για τον πρωτοπόρο  του πρωταθλήματος ΠΑΟΚ, με τον «Δικέφαλο» ωστόσο να παίρνει τη νίκη με 24-21, διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα της HandballPremier.

Hομάδα της Νάουσας ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο και προέβαλε αντίσταση στην ομάδα του ΠΑΟΚ, που δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει τη νίκη από το Ζαφειράκη. Οι Ναουσαίοι κατά διαστήματα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ στο εικοστό λεπτό (11-8 στο 20′) κατάφεραν να επιστρέψουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα (13-14) και αναπτερωμένο ηθικό.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας διαβάσει το παιχνίδι χωρίς ωστόσο οι Ναουσαίοι να υποκύπτουν στους διαφορετικούς αμυντικούς χειρισμούς του. Και οι δύο ομάδες επιστράτευσαν κυρίως τις δυνάμεις τους στην άμυνα, γεγονός που φαίνεται από τα λίγα γκολ που σημειώθηκαν στο δεύετρο μέρος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ζαφειράκης πλήρωσε μερικά λάθη του και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βγει μπροστά στο σκορόταν οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 17-16 σε 20-16 και κατάφεραν έως το τέλος να κρατήσουν μία διαφορά ασφαλείας για το τελικό 24-21.

Στον αγώνα από την ομάδα μας, δεν αγωνίστηκε ο Σέρβος ΚάνιζάιΝεμπόισα, ο οποίος στην τελευταία προπόνηση πριν τον αγώνα  παρουσίασε ενοχλήσεις στο γόνατο και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί από τους ιατρούς της ομάδας αυτή την εβδομάδα.

Την ερχόμενη Τετάρτη 15/12/2021, στις 18:00,  η ομάδα μας αγωνίζεται εντός έδρας στο ΔΑΚ Νάουσας, απέναντι στην ομάδα της Δράμας. Ο αγώνας είναι υψηλής βαθμολογικής αξίας και είναι ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας της ομάδας για τη φετινή χρονιά πριν την παύση των γιορτών. Η είσοδος του κοινού επιτρέπεται με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 11-8, 13-11, 13-14 (ημχ), 14-14, 17-16, 20-16, 22-18, 23-18, 24-21.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ,  Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς, Αποστόλου, Μπάρμπας, Δεληζάνος 2, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 2, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Τσουκαλάς, Κανιζάιτ, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 9, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας, Ραντίσεβιτς 5, Διδασκάλου 2, Ρότζιος 5, Τσαγκεράς.