Τετάρτη, 03 Νοεμβρίου 2021 15:59

Χρυσή εμφάνιση από το TAEKWON-DO της Νάουσας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

(1 Ψήφος)

Με την συμμετοχή 830 αθλητών από 25 χώρες διεξήχθη από 26 έως 31 Οκτωβρίου  στο Ηράκλειο της Κρήτης το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwon-doI.T.F. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο πανέμορφο κλειστό στάδιο «Τα Δύο Αοράκια» στη Νέα Αλικαρνασσό και χαρακτηρίστηκε από το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο των αθλητών.

Ο Αθλητικός Γυμναστικός Σύλλογος Taekwon-doΝάουσας συμμετείχε στην διοργάνωση με δύο αθλητές οι οποίοι με την απόδοση τους τίμησαν το εθνόσημο και έκαναν την πόλη μας υπερήφανη. Η Δημητριάδου Γεωργία στην πρώτη ευρωπαϊκή της εμφάνιση κατέλαβε την 5η θέση στο αγώνισμα των Τουλ 2-1 Gupκορασίδων, αφού αποκλείστηκε έναν αγώνα πριν τα μετάλλια από την Ρωσίδα αθλήτρια που κατέκτησε τελικά το χρυσό.    Επιβλητική εμφάνιση από τον προπονητή του Συλλόγου Δημητριάδη Παναγιώτη ο οποίος στην κατηγορία Silverτων Βετεράνων 40-50 ετών κατέκτησε δύο μετάλλια, ένα χρυσό στα ατομικά τουλ και ένα χάλκινο στα ομαδικά. Η Ελλάδα κατέκτησε την 2η θέση στην Γενική Κατάταξη πίσω από την Ρωσία, αποδεικνύοντας ότι αποτελεί μία από τις κορυφαίες δυνάμεις στο χώρο του Ευρωπαϊκού και Παγκόσμιου Taekwon-do.