Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2020 19:34

Μπάσκετ: Βαριά ήττα του Ζαφειράκη στην πρεμιέρα, το Σάββατο εντός με Αετό Κιλκίς

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

ΑΙΓΙΝΙΟ-ΖΑΦ=81-52

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ομάδα των αντρών του Ζαφειράκη. Ηττήθηκε με το ''βαρύ΄΄ 81-52 στο Αιγίνιο από την ομώνυμη ομάδα.

Πλέον η ομάδα έχει στρέψει το ενδιαφέρον της , στο νέο αντίπαλο, που ναι ο Αετός Κιλκίς. Το απουσιολόγιο είναι λευκό με μόνο ερωτηματικό την συμμετοχή του Βάϊγκαντ. Στα άλλα παιχνίδια ξεχώρισαν οι μεγάλες νίκες του Βατανιακού επί του Μ.Α.Γιαννιτσών με 80-55 και του Αετού Κιλκίς επί του Άθλου Αλεξ/ας με 80-59. Η Σκύδρα σημείωσε ευρεία νίκη επί της ΑΓΕΠ με 78-44 και οι Πάνθηρες νίκησαν στην Βαφύρα με 46-67. Τέλος η Αλεξάνδρεια επιβλήθηκε της Κούπας Κιλκίς με 54-49.

Όσον αφορά το παιχνίδι, Ο Ν.Τούφας ξεκίνησε με τους Ζιάνη, Σκουλαριώτη, Τρομπούκη, Νικολαϊδη και Τούφα. Στα πρώτα 6 λεπτα, οι ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ άστοχες με το σκορ να ναι 8-8. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με 3 τρίποντα, ''φεύγοντας με 18-9 . Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζαφειράκη παρά το καλό γύρισμα της μπάλας με υπομονή, δεν μπορούσε να βρει τρόπο προς το αντίπαλο καλαάθι. Το Αιγίνιο με αιχμή του δόρατος , το τρίποντο, ξέφυγε κι άλλο. (40-23 ημ)

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, επιθετικά για την Ημαθιώτικη ομάδα. Παρα τις πολλές αλλαγές στα σχήματα από τον προπονητή της ομάδας , οι προσπάθειες έμεναν άκαρπες. Ο Ν. Τούφας έδωσε χρόνο συμμετοχής σ΄όλους τους παίκτες . Ντεμπούτο έκανε ο Μπιλιούρης Αναστάσης, από το τμήμα του παιδικού.  Πλέον η ομάδα έχει στρέψει το βλέμμα της στο νέο αντίπαλο της τον Αετό Κιλκίς. Ο αγώνας έχει οριστεί στις 20.00 στο ΔΑΚ Νάουσας. Καλή η διαιτησία των Ντόγκα-Χ' Κώστα

Σύνθεση (Τούφας-Πουρλίδας) Ζιάνης-Σκουλαριώτης-Βαδόλας-Σιδηρόπουλος-Βάϊγκαντ-Πουρλίδας-Μπιλιούρης-Μουρατίδης-Τούφας-Νικολαϊδης-Καπνάς-Τρομπούκης

ΠΡΟΜΙΝΙ

Η ομάδα του Β.Τσακίρη έδωσε 2 φιλικά παιχνίδια. Το Σάββατο αγωνίστηκε με τον Φίλιππο Βέροιας στο Δακ Νάουσας και την Κυριακή  στους Αμπελό κηπους Θεσ/κης . Τα παιδιά είναι στο τμήμα προ-μίνι (2008-09) και φέτος θα αγωνιστούν στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ