Πέμπτη, 04 Ιουλίου 2019 11:31

Τα νέα του Νάουσα Βέρμιο Trail

Το τριήμερο 28-30 Ιουνίου 2019 πραγματοποιήθηκε ο 16ος OLYMPUS MARATHON με πολύ πλούσια δράση, αφού διεξήχθησαν 6 ορεινοί  αγώνες.

Στους αγώνες πήραν μέρος 1500 αθλητές από όλο τον κόσμο (Αμερική, Αργεντινή,Μαρόκο,Κολομβία,Ιαπωνία κ.λ.π.)

Η διοργάνωση αυτή έχει χαρακτηριστεί η πληρέστερη στην Ελλάδα και είναι πολύ αγαπητή σε δρομείς και θεατές.

Ο Olympus Marathon ξεκίνησε από το  Δίον Πιερίας (ώρα 6.05 π.μ. , υψόμετρο 4 μ.), πέρασε από το ψηλότερο σημείο - Ζωνάρια, κάτω από το θρόνο του Δία- (2.760 μ.) και ολοκληρώθηκε στο Λιτόχωρο (υψ.340μ.) όπου τα χειροκροτήματα και τα μπράβο των κατοίκων έδιναν χαρά και ξεκούραση στους τερματίσαντες.

Με την ομάδα Νάουσα Βέρμιο trail πήρε μέρος  ο Κωνσταντίνος Παρίζας που τερμάτισε στην 2η θέση της ηλικιακής του κατηγορίας και 165η γενικής με χρόνο 7ώρες και 5 λεπτά,σε μία διαδρομή μήκους 44 χλμ. και σε σύνολο  620 δρομέων.

Επίσης στον αγώνα Κόψη των Αετών μήκους 14 χλμ. με εκκίνηση τα Πριόνια , διασχίζοντας το Φαράγγι του Ενιπέα και με τερματισμό το Λιτόχωρο, συμμετείχαν ο Φίλιππας Μπαξεβάνος τερματίζοντας στην 83η θέση με χρόνο 1 ώρα και 41 λεπτά, ο Ζαχαρίας Γκοτζιάμπασης 188η θέση με χρόνο 1 ώρα  και 57 λεπτά σε σύνολο 470 αθλητών.