Αρχείο

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Ζαφειράκη στο ντέρμπυ με την Αλεξάνδρεια καθώς ηττήθηκε με 75-69 στο κλειστό της γειτονικής πόλης.  Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά παρά τις απουσίες της (στις οποίες προστέθηκε σήμερα το πρωί αυτή του Βάιγκαντ) και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 34-38. Στη τρίτη περίοδο και μετά από μια μίνι σύρραξη μεταξύ των παικτών, αποβλήθηκαν με ντεσκαλιφιέ οι Σιαμήτρος και Μουρατίδης (και αντίστοιχα άλλοι δυο παίκτες της Αλεξάνδρειας) με αποτέλεσμα να περιοριστούν ακόμα περισσότερο οι λύσεις. Όμως με γενική αντεπίθεση η ομάδα 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα προηγήθηκε με 53-63 αλλά λάθος επιλογές στο τέλος σε άμυνα και επίθεση, έφεραν τελικά την ήττα Ουδείς παίκτης υστέρησε, όλοι έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους και μαζί με το προπονητικό team.Τώρα ο Ζαφειράκης ,θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του αήττητου Ευάθλου Πολυκάστρου στο κλειστό της πόλης μας και ταυτόχρονη ήττα της Αλεξάνδρειας στην Αριδαία για να τερματίσει στη 2η θέση. Σε οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό αποτελεσμάτων θα τερματίσει στη 3η θέση.