Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2017 23:16

Επιβλητική εκτός έδρας νίκη του Ζαφειράκη στην Κατερίνη επί του Αρχελάου, το Σάββατο εκτός με Αλέξανδρο Αξιούπολης και την Τρίτη εντός στο κύπελλο με Διομήδη Άργους

Επιβλητική νίκη για την ομάδα του Ζαφειράκη μέσα στην Κατερίνη επί του Αρχέλαου. Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Ζαφειράκη μπήκε αποφασισμένη  και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11 – 13.

Στο 2ο ημίχρονο παίζοντας τρομερή άμυνα δέχθηκε σε 25  λεπτά αγώνα μόνο 2 τέρματα και συνολικά 5 ως το τέλος του αγώνα ενώ στην επίθεση σκόραρε χωρίς πρόβλημα. Με την νίκη αυτή εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς. Με τη νίκη αυτή σε μια δύσκολη έδρα η ομάδα του ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ θα αγωνιστεί με ανεβασμένη την ψυχολογία στον αγώνα του Σαββάτου 16/12 ώρα 18.00μ.μ με αντίπαλο τον Αλέξανδρο Αξιούπολης αλλά κυρίως στον αγώνα Κυπέλλου Ελλάδος την Τρίτη 19/12 ώρα 18.00μ.μ στο ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ με τον ΔΙΟΜΗΔΗ ΑΡΓΟΥΣ.

Απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα ο Ζαφειράκης θα προσπαθήσει να κάνει την υπέρβαση και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και για αυτό καλεί τους φιλάθλους να γεμίσουν το γήπεδο βοηθώντας έτσι την ομάδα σε αυτή την προσπάθεια.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ –  ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 16-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 6-4, 7-8, 9-10, 11-13 (ημχ.) 11-14, 12-16, 12-19, 12-21, 13-24, 16-25
ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Σωκράτης Σκούφας): Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Ξώνης 1, Εγγλέζος, Ραντζέλοβιτς 5, Χαραλαμπίδης 1, Παπανάκος. Σκούφας 1, Καϊμακάμης, Κοσμίδης, Χρυσός 1, Παπαδοπουλος, Θυμιόπουλος 2, Σαϊδές 1, Αναστασίου 1

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Βλάχος 3, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 3, Διδασκάλου 5, Ρότζιος, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης, Μαυροδουλάκης 2, Παντελίδης 7, Δεληχρήστος Θ., Τσιγαρίδας 5, Καραμπέλκος, Κορωνάς Θ., Δεληχρηστος Α.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/4-1/1

Στο εφηβικκό πρωτάθλημα ο Ζαφειράκης θα αγωνιστεί την Παρασκευή 22/12 στις 17.00μ.μ στο Φιλίππειο με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας