Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 10:37

Κακή εμφάνιση και ήττα του Ζαφειράκη Νάουσας από τον Φ.Ο. Αριδαίας (video, φωτορεπορτάζ)

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ζαφειράκη Νάουσας στο μπάσκετ, με 56-83 (ημ. 28-44), από τον Φ.Ο. Αριδαίας, το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Νάουσας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης ξεκίνησε άσχημα, ήταν κακός επιθετικά δίχως κίνηση και αμυντικά δίχως αλληλοκαλύψεις με αποτέλεσμα η Αριδαίας να ξεφύγει νωρίς στο σκορ, με αποτέλεσμα να λήξει με 6-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Νάουσας αντέδρασε και με τους Βάινγκαντ, Σιαμήτρο και Σκουλαριώτη κατάφερε να μειώσει το σκορ. Παρόλα αυτά, ο Ζαφειράκης δεν είχε περιφερειακό σουτ, εν αντιθέσει με την Αριδαία που γυρνούσε καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση και είχε σουτ υπό καλές προυποθέσις τις περισσότερες φορές. Το ημίχρονο έληξε 28-44 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο τρίτο δεκαλεπτο δεν άλλαξε κάτι, ο Ζαφειράκης δεν βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση με συνεπεια η Αριδαία να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να λήξει με 38-69. Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλισε με τον ίδιο τρόπο με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κερδίσουν εύκολα με 56-83.

Από τον Ζαφειράκη Νάουσας διασώθηκαν μόνο οι Βάινγκαντ, Σιαμήτρος και Σκουλαριώτης κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.