Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017 20:01

Νίκη ουσίας για τον ΦΑΣ Νάουσα, 1-0 τον Κιλκισιακό

Παίζοντας ουσιώδες ποδόσφαιρο και παρά την μέτρια  εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο,  ο ΦΑΣ Νάουσα  έκανε το 2 στα 2 εντός έδρας, νικώντας 1-0 τον Κιλκισιακό, μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους στο Δημοτικό Στάδιο της Νάουσας, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ Εθνική.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες ομάδες της Ημαθίας, Τα Τρίκαλα κέρδισαν με 2-0  την Αλεξάνδρειας στο Ημαθιώτικο ντέρμπι του κάμπου, με γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο, στο 55' ο Κιρκιλιανίδης και στο 86'ο  Παρσόπουλος.

Πήρε αυτό που ήθελε η Νάουσα

Στο Δημοτικό Στάδιο Νάουσας η ομάδα του Δημήτρη Χριστοφορίδη, παρουσιάστηκε σοβαρή, διαβασμένη και πήρε το δεύτερο  συνεχόμενο τρίποντο στην έδρα της δίχως να πιάσει μεγάλη απόδοση. Ήταν όμως σοβαρή και συμπαγής στην αμυντική της γραμμή, προσπαθώντας να παίξει γρήγορα στο κέντρο και την επίθεση με αιχμές του δόρατος, τους Κωτσιόπουλο, Ντινόπουλο, Τούφα και Μουρίκι.

Σίγουρα η ομάδα του ΦΑΣ χρειάζεται υπομονή καθώς τα δείγματα μέχρι τώρα είναι θετικά, παρά το γεγονός πως υπάρχουν πολλοί νέοι και νεαροί παίκτες που έχουν μέλλον.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΦΑΣ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά σκόραρε μόνο μια φορά με το συνήθη ύποπτο Κωτσόπουλο ενώ στην επανάληψη κράτησε σχετικά άνετα το σκορ και τη σημαντική αυτή νίκη, απέναντι σε καλή και γυμνασμένη ομάδα όπως είναι ο Κιλκισιακός.

Από την ομάδα του Δημήτρη Χριστοφορίδη ξεχώρισαν οι Ζούρκος (εμφανής η βελτίωση και η ωριμότητα του), Τούφας, Τζιμογιάννης και Κωτσόπουλος, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Δρόσος, Ματεντζίδη και Μοσχονάς.

Καλή η διαιτησία των Γκαργκαγιάννη, Βρύζου και Θεοδώρου από το Σύνδεσμο Πιερίας

Το φιλμ του αγώνα

4’ Σουτ του Κωτσόπουλου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Κιλκισιακού και κατέληξε κόρνερ.

5΄Σουτ του Γιαννόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Κολιοφούκας

6’ Σέντρα του Κυζιρίδη, κεφαλιά του Τζιμογιάννη η μπάλα άουτ.

7΄Σέντρα από δεξιά του Κωτσόπουλου, σουτ του Τούφα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8’  Πάσα του Τούφα στον Ντινόπουλο που σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας του Κιλκισιακού απέκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ.

9’ Σουτ του Μπελίτσα μπλόκαρε ο Γρηγοριάδης.

13΄Πάσα του Ντινόπουλου στον Κωτσόπουλο που σούταρε άουτ.

18’ Ψηλοκρεμαστό γέμισμα της μπάλας του Ραφαηλίδη, ο Γρηγοριάδης και με τη συμβολή το οριζόντιου δοκαριού έδιωξε τη μ πάλα σε κόρνερ.

19’  Ωραία προσπάθεια του Κυζιρίδη που πάσαρε στον Κωτσόπουλου που σούταρε άουτ.

36’ Σέντρα του Περηφανόπουλου, κεφαλιά του Ζούρκου μπλόκαρε ο Κολιοφούκας.

38΄Φοβερή κάθετη πάσα του Κυζιρίδη στον Κωτσόπουλο που πέρασε στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ έκανε το 1-0 για τη Νάουσα.

43’ Σουτ του Ζούρκου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

49’ Σουτ του Μοσχονά  η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γρηγοριάδη.

54’ Σουτ του Κυζιρίδη η μπάλα άουτ.

57’ Σουτ του Δρόσου η μπάλα άουτ.

74’ Σουτ του Μουρίκι, μπλόκαρε ο Κολιοφούκας.

78’ Σέντρα του Τόσιου, βολέ του Γιαννόπουλου η μπάλα άουτ.

83’ Φαλτσαριστό σουτ του Μουρίκι η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κιλκισιακού.

91’ Σουτ εξ επαφής του Μτσιντλισβίλι  η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κολιοφούκα.

ΦΑΣ Νάουσα: Γρηγοριάδης, ΖΟΥΡΚΟΣ, ΤΟΥΦΑΣΚ, Μαραντίδης (25’ Μουρίκι), ΤΖΙΜΟΓΙΑΝΝΗΣ, Γιαννόπουλος, , Ντινόπουλος (68’ Μτσιντλισβίλι), Κυζιρίδης (72’ Μαντός), ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ (85’ Χατζόπουλος, Τόσιος, Περηφανόπουλος.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ:  Κολιοφούκας, ΔΡΟΣΟΣ, Ραφαηλίδης, Παλάσκας, ΜΑΤΕΝΖΙΔΗΣ, Μίλκας (46’ Καρασίμος), Μπελίτσας (60’ Νικολαίδης), Λογγινίδης, Πιπερτζής, ΜΟΣΧΟΝΑΣ, Καθαριός (85’ Πολύζος).