Αρχείο

Όλυμπος ,το ψηλότερο βουνό της χώρας μας και η κατοικία των 12 Θεών στην αρχαιότητα ,εκεί την

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου έγινε για 25η χρονιά ο ορειβατικός μαραθώνιος Ολύμπου, ένας από τους πιο δύσκολους αγώνες στην χώρα μας με ¨τεραίν¨  γκρεμούς ,σάρες , δύσβατα περάσματα, φαράγγια και κορφές που κόβουν την ανάσα!

Η εκκίνηση δόθηκε στις 7:30 το πρωί από τη θέση Σταυρός, διέτρεξε την άσφαλτο ως τη Γκορτσιά  (που ξεκινούσε το μονοπάτι) με συνέχεια την Πετρόστρουγκα, Σκούρτα, Οποπέδιο Μουσών, Ζωνάρια, καταφύγιο Σ.Αγαπητός, Πριόνια, Φαράγγι Ενιπέα (Αγ.Διονύσιος, Κορομυλιές, Σάρα), και τερμάτισε στο Λιτόχωρο με συνολικό μήκος διαδρομής 42 χιλιόμετρα και μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Τα χρονικά όρια αποκλεισμού στους σταθμούς έλεγχου ήταν αυστηρότερα από περισσή και όριο για έγκυρο τερματισμό ήταν οι 10 ώρες.   Πήραν μέρος 251 δρομείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, τερμάτισαν οι 222 με 196 απο αυτούς  εντός ορίου. . Από τη Νάουσα πήραν μέρος και τερμάτισαν  έγκυρα οι Κωνσταντίνος Παρίζας με χρόνο 6 ώρες 11΄ , Γεώργιος Καισαρίδης με χρόνο 7 ώρες 42΄ και Στέλιος Πετρακίδης με χρόνο 7ώρες 55΄. Ο κ. Παρίζας συμμετείχε στον αγώνα για 4η συνεχή χρονιά, ενώ και για τους 3 συμπολίτες μας ήταν ο 5ος Μαραθώνιος  αγώνας που έτρεξαν.